Oni pomagali na co dzień więźniom Auschwitz

Udostępnij, by inni poznali naszą historię

Maria Bobrzecka, Stanisława Morończyk i Jan Nosal – to główni bohaterowie kolejnego spotkania historycznego pod hasłem „Pamięć wszystko obejmie”. Sesja organizowana 25 lutego w Brzeszczach przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie poświęcona losom brzeszczan podczas II wojny światowej.

W sali Ochotniczej Straży Pożarnej o pomocy udzielanej wysiedleńcom z Boru podczas II wojny światowej przez mieszkańców Brzeszcz opowie Zofia Przybyłowska. Z kolei Józef Stolarczyk i Grzegorz Baczkowski przybliżą sylwetkę i działalność Jana Nosala, przedwojennego posła PPS. Za swoją działalność konspiracyjną i pomoc więźniom KL Auschwitz Jan Nosal zapłacił życiem. Po aresztowaniu trafił do obozu Auschwitz. Zginął w nim w styczniu 1944 roku.

Postać legendarnej właścicielki apteki „Pod Aniołem Stróżem” Marii Bobrzeckiej pojawi się w wystąpieniu Agnieszki Rzepieli, p.o. dyrektora Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Dzięki lekom i opatrunkom przekazywanym w konspiracji przez Marię Bobrzecką więźniom KL Auschwitz wielu z nich przeżyło za drutami.

O Stanisławie Morończyk, kolejnej osobie bardzo mocno zaangażowanej w czasie okupacji w pomoc uwięzionym w niemieckim obozie koncentracyjnym, opowiedzą Małgorzata Morończyk i Jolanta Morończyk.

Projekt edukacyjny „ Znając cenę ryzyka…” przedstawi  Jolanta Hodur, która realizuje go wspólnie z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i  pracuje z młodymi ludźmi z gminy Brzeszcze.

Ilustracją muzyczną spotkania będą stanowić utwory brzeszczańskiej grupy Besides.

Organizator – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – zaprasza 25 lutego o godzinie 17.00 do sali OSP w Brzeszczach przy ul. Piastowskiej 41.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Pamięć wszystko obejmie” miało miejsce w Osieku, w listopadzie 2019 r. Było poświęcone losom osieczan podczas II wojny światowej.

Przeczytaj także

Spotkania z historią

Mieszkańcy Osieka spotkali się z historią…Osieka

To była prawdziwa lekcja historii, dla wszystkich których losy osieczan i Osieka są szczególnie bliskie. W wyjątkowej atmosferze, pięknej i historycznej scenerii spotkało się ponad

Poznaj nasz portal edukacyjny!

Przygotowany specjalnie dla Was!