Quiz wiedzy o ziemi oświęcimskiej II

Zapraszamy Was na kolejny quiz związany z wiedzą ogólną o ziemi oświęcimskiej. Nie będzie łatwo 😉

1. Światowej sławy rzeźbiarz Igor Mitoraj dzieciństwo i młodość spędził w:
Igor Mitoraj

Fot. Andrea Bosio from Florence , ITALY, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

2. Sierżant Alvin J. Ellin z załogi amerykańskiego bombowca B-17, który rozbił się pod Wilamowicami w 1944 roku, został zastrzelony przez niemieckiego żandarma. Miejscem pierwszego pochówku żołnierza był cmentarz w:
Pomnik żołnierza amerykańskiego w Jawiszowicach
3. Wystawę stałą w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej można będzie zwiedzać od 2022 roku. Znajdzie się ona w budynku przy ulicy:
Siedziba Muzeum Pamięci w Oświęcimiu
4. Niedokończoną przez Niemców w czasie II wojny światowej elektrownię „Andreas” możemy zobaczyć w:
Elektrownia Andreas w Niemczech
5. Figurka Matki Bożej zza drutów została wykonana przez więźnia niemieckiego obozu Auschwitz Bolesława Kupca. Obecnie jest eksponowana w kościele w:
Maksymilian Kolbe
6. Kostek Jagiełło miał 28 lat, gdy 27 października 1944 roku zastrzelili go Niemcy. Pomnik w miejscu, w którym zginął znajduje się w:
Pomnik Kostka
7. Jeśli pociągniemy za taką klamkę, otworzymy drzwi w pałacu należącym przed II wojną światową do rodu Wysockich. Pałac ten znajduje się w:
Pałac w Polance Wielkiej
8. Ohel (grobowiec) Szymona Klugera znajdziemy na cmentarzu żydowskim w:
Ohel
9. Przedmiot widoczny na zdjęciu poniżej to:
Zbiornik B 17
10. Ten paszport został wystawiony na imię i nazwisko – Piotr Brzeg. W rzeczywistości fałszywym dokumentem posługiwał się Piotr Szewczyk – bohaterski żołnierz walczący z Niemcami na wielu frontach II wojny światowej. Po wojnie był prześladowany przez komunistów i skazany na karę śmierci w 1947 r. (zamieniono ją na 15 lat więzienia). Został uwolniony w 1956 r. Piotr Szewczyk zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu w:
Paszport Piotra Szewczyka